فروشگاه
پالم

۷۵ درصد روغن نباتی پالم است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، واردات روغن همیشه با اما و اگر‌هایی همراه بوده است زمانی حضور شرکت عربستانی در بازار ایران که بیشتر از نیمی از بازار مصرف را در اختیار دارد مورد انتقاد رسانه های قرار می گیرد اما به صورت “زیرسیبیلی” از کنار آن گذشته می شود و مقطعی مصرف بی رویه روغن پالم در صنایع روغن مورد انتقاد قرار می‌گیرد و فروکش می‌کند، اکنون نیز دوباره رانت واردات این محصول توسط وزارت جهاد کشادورزی مورد انتقاد قرار می گیرد به طوری که محمود حجتی در سخنان آتشین روز گذشته خود در جمع مدیران این وزارتخانه لب به سخن گشود و گفت:”برای واردات دانه‌های روغنی ما باید ۴ میلیارد دلار نفت بفروشیم تا اینکه دانه‌های روغنی را بیاوریم و بخوریم”.

بنا بر این گزارش قبله دبیر انجمن صنایع روغن نباتی اخیرا در گفتگویی با یکی از رسانه‌ها ابراز داشت “با وجود صدور مجوز افزایش قیمت پنج درصدی روغن نباتی از سوی ستاد تنظیم بازار، کارخانه‌های روغن مورد تهدید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قرار گرفته‌اند، از سوی دیگر وعده‌های وزارت جهاد کشاورزی نیز تا کنون اجرایی نشده است لذا دیگر دانه روغنی داخلی را نمی‌خریم”.

حجتی در واکنش به این اظهارات با بیان اینکه برخی افراد امروز می‌گویند ما سویا نمی‌خریم. گفت: بی‌خود کرده‌اید که سویا نمی‌خرید.این بخش می‌گوید چون قیمت روغن افزایش نمی‌یابد ما نیز کلزا را خریداری نمی‌کنیم مگر مملکت بی‌صاحب است که دارید تهدید می‌کنید.

حجتی یادآورشد: تولیدات داخلی و کشت دانه‌های روغنی درکشور توسعه می‌یابد که در این خصوص توسعه زنجیره های تولید نیز ایجاد می‌شود.

توسعه کشت دانه‌های روغنی با ایجاد  زنجیره های تولید

بنا بر این گزارش با ایجاد زنجیره‌های تولید در کشت دانه های روغنی تمام مراحل تولید این محصول زیر یک چتر واحد قرار گرفته و محصولات تولیدی کشاورزان به صورت مستقیم از دانه های روغنی تا تبدیل روغن توسط مدیریت واحد انجام می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین به رانتی که پشت واردات روغن وجود دارد، گفت: این رانت باعث شده که کشت دانه‌های روغنی اینچنین رها شود اما بنده در دیداری که با مقام معظم رهبری داشتم ایشان به بنده تاکید کردند که من باید مراقب واردات باشم.درصورتی که از واردات دانه‌های روغنی مراقبت نشود این محصول بر روی دست تولیدکننده می‌ماند.

روغن داخلی کیفیت لازم را ندارد

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح افزایش تولید دانه‌های روغنی  شامگاه روز گذشته در اظهاراتی تکان دهنده  در گفتگوی ویژه خبری درباره کیفیت روغن های تولیدی درکشور گفت: در کشور روغنی که در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد از کیفیت لازم برخوردار نیست.

وی  با بیان اینکه واردات دانه های روغنی ربطی به جناح خاص و یا دولت خاصی ندارد،گفت: واردکننده ها کارخانجات روغن را در اختیار دارند و سود خود را بیشتر از طریق واردات به دست می آورند و در حقیقت برخی اوقات کارخانه های آنها تعطیل است.

به خاطر سود جویی مصرف روغن در کشور ۱۰ برابر شد

وی با اشاره به واردات ۴ میلیارد دلاری دانه های روغنی اضافه کرد: بسیاری در پی این سود هستیم و این ربطی به دولت ها ندارد زیرا مصرف سرانه روغن در کشور از حدود ۲ کیلوگرم در سال ۱۳۴۰ به بیش از ۲۰ کیلوگرم رسیده است .

مهاجر اضافه کرد: کسانی که دانه های روغنی را وارد می کنند صاحبان کارخانجات روغن نباتی و روغن کشی هستند و این ظاهر است و در باطن این است که واردکننده ها این کارخانجات را در اختیار دارند و سود خود را بیشتر از طریق واردات به دست می آورند و در حقیقت برخی اوقات کارخانه های آنها تعطیل است.

گفتنی است که از آنجا که روغن پالم قیمت پایینی در کشور دارد و منجر به کاهش قیمت تمام شده  صنایع می‌شود بنا برگفته‌های این مقام مسئول،  تمایل مصرف روغن نباتی در میان تولید کنندگان بالا است به طوری که در مواقعی به جای میزان مجاز ۱۲٫۵ درصدی تا ۷۵ درصد از این روغن در تولید روغن های مخلوط نباتی استفاده می‌شود.

پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در این ارتباط گفته است که  کمتر از ۵ تا ۶ نفر در موضوع واردات روغن دخیل هستند و بر اساس تحقیق و تفحص مجلس، در شرکت بازرگانی دولتی به روابطی رسیدیم اما این مستلزم آن است تا قوه قضائیه احکام را صادر کند تا اسامی را اعلام کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *