فروشگاه

تفاوت روغن کنجد با روغن ارده

سوالی که شاید برای خیلی ها پیش بیاید این است که آیا روغن کنجد همان روغن ارده است؟

باید گفت که خیر. روغن کنجد پرس سرد با استفاده از وارد کردن فشار به دانه های کنجد بدست می آید و استخراج آن از دانه روغن صرفا یک روش مکانیکی است و هیچ گونه فراوری یا افزودنی به دانه کنجد اعمال نمی شود. در صورتی که روغن ارده که گاهی به روغن ارده کنجد نیز معروف است از ارده استخراج می شود. ارده به وسیله حرارت دادن و سرخ کردن کنجد یا به عبارتی بو دادن کنجد و سپس آسیاب نمودن آن تولید می شود. لذا می توان نتیجه گرفت روغنی که از ارده به دست می آید، روغن کنجد بوداده می باشد، در حالی که روغن کنجد پرس سرد ، مستقیما از کنجد خام بدست می آید. متاسفانه در سایتی دیدم که جهت تبلیغ فروش روغن خود، روغن کنجد پرس سرد را غیر خوراکی معرفی کرده بود و ادعا می کرد که فقط روغن ارده یک روغن خوراکی است (بدترین تجارت سوء استفاده از سلامتی مردم است). حال آنکه روغن کنجد پرس سرد دقیقا همان خواص کنجد را دارد چون هیچ تغییری در کنجد ایجاد نمی کند. حتی می توان این مسئله را بر اساس بوی روغن نیز تشخیص داد. روغن ارده بسیار بد بو بوده به طوری که حتی نمی توان مستقیما آن را بو کرد و این موضوع ناشی از افزایش اسیدیته روغن می باشد. در حالی که روغن کنجد پرس سرد بسیار خوش عطر و بو بوده و به راحتی می توان آن را جایگزین روغن های خوراکی دیگر نمود.

پی نوشت :

با توجه به سوالات زیادی که روی وب سایت پرسیده می شود لازم دیدم تا نکات زیر را کمی بیشتر توضیح دهم

۱- ما به هیچ وجه نگفته ایم که روغن بدست آمده از ارده خوراکی نیست بلکه در مقاله بالا ذکر شده است که روغن کنجد پرس سرد بسیار با کیفیت تر از روغن ارده است.

۲- فاکتورهای بسیاری برای تشخیص یک روغن خوب از یک روغن بد وجود دارد. به لحاظ ظاهری بو و مزه دو فاکتور مهم می باشند ولی تشخیص دقیق این موضوع توسط آزمایشگاه قابل اندازه گیری می باشد. دو فاکتور بسیار مهم میزان اسیدیته و پراکسید روغن ها می باشد. همان طور که خود ما آزمایش نموده ایم و در هر آزمایشگاه مرتبط با روغن نیز قابل بررسی و اندازه گیری میباشد، در شرایط مساوی از نظر زمان تولید و نوع دانه، کیفیت روغن بدست آمده از پرس سرد به مراتب بالاتر می باشد.

۳- خیلی ها معتقدند که روغن ارده کنجد بسیار خوش طعم می باشد. البته این موضوع شاید درست باشد. همانطور که خیلی ها روغن زیتون بکر که بسیار تلخ است را بسیار خوش طعم می دانند. به عنوان مثال خود من هم از طعم ارده بسیار خوشم می آید. در حالی که همین طعم در داخل غذا بسیار ناراحت کننده است.

۴- اگر برخی معتقدند که روغن دانه کنجد باید حتما از ارده بدست آید تا خوراکی باشد، پس برای دانه های روغنی دیگر چه پیشنهادی دارند؟ مثلا برای بدست آوردن روغن آفتابگردان یا سویا یا کلزا باید چه کنیم؟ لابد معتقدند که آنها را هم باید سرخ کنیم و سپس با آب مخلوط کنیم و بعد روغن بگیریم. گاهی اوقات برخی مسائلی که به صورت عقلی قابل استنباط برای هر کسی هست نیاز به گفته دیگران ندارد.

.استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع بلامانع است.

130 نظر برای “تفاوت روغن کنجد با روغن ارده

 1. حرف آقای روازاده کاملا مستند و علمیست، ایکاش سری به سایت ایشان میزدید و بعد به ایشان تهمت میزدید

  1. مسلما ما هم اگر دلیل علمی و قابل اثباتی ببینیم می پذیریم ولی اطلاعات مستند و علمی روی هیچ سایتی پیدا نکردیم و صرفا یکسری حرفهای بدون دلیل و مدرک ذکر شده است. در حالی که دلایل ذکر شده در بالا کاملا منطقی است.

   1. ببخشید منبع حرفهای منطقی شما چیه؟
    اقای روا زاه از کتب قدیمی طب سنتی ذکر میکنه
    خودش هم گفته منبع حرفهای من کتابهای ابوعلی سینا و خراسانی و غیره است

    1. در زمان قدیم بدلیل امکانات کم شاید تنها روش روغن گیری همین روش بوده است. بنابراین در کتب قدیم نگفته که روشهای مدرن امروزی مشکل دارند. ضمن اینکه منبع ما آزمایشات انجام گرفته بر روی روغن بدست آمده از هر دو نوع روش می باشد. یکی از مهمترین فاکتورهای یک روغن خوب میزان اسیدیته و پراکسید پایین روغن می باشد.

    2. بعضی از مطالب که از کتب قدما ذکر می شود جای بحث دارد مثلا بعضی از دانشمندان گذشته معتقد بودند زمین روی شاخ گاو قرار دارد . امروز باید با سند محکم و دلیل علمی صحبت کرد و در مباحثات سلامتی دیگران را هم در نظر گرفت نه فقط کسب منفعت بیشتر .

   2. sare says:
    ۷ آذر در ۱۷:۵۹
    خواهش میکنم زودققضاوت نکنید..میتونید خودتون امتحان کنید,روغن ارده در دمای بالا نمیبنده ولی روغن کنجد پرس شده در دمای بالا میبنده و این باعث گرفتگی عروقه به همین علت میگن روغن پرس شده نخورید چون روغن ارده با حرارت بالایی که میبینه در دمای بدن نیز نمیبنده ولی روغن پرس شده در دمای بدن باعث گرفتگی عروق میشه…میتونید امتحان کنید و این دو روغن رو در دمای ۳۷درجه بزارین وخودتون نتیجه بگیرین

    1. با سلام
     خدمت دوستان گرامی عرض می کنم که بنده دستگاهی طراحی و ساخته ام که بر اساس فشاار حدودا ۱۲۰ تن (فشار هیدرولیک) روغن دانه های کنجد را حتی در دمای زمستان نیز استخراج می کند. (یعنی هیچ گونه المنت حرارتی در آن استفاده نشده است). در صورتی که مشتریان گرامی نیاز به این روغن با کیفیت دارند می توانند با اینجان تماس بگیرند. حتی اگر مایل باشند می توانند حضورا دانه را بیاورند و روغن آن را استخراج نمایند تنها عیب آن این است که در صد روغنی که می دهد حدود ۴۰ درصد است (در حالیکه در اکثر فروشگاهها ۵۰ در صد آن را با استفاده از حرارت میگیرند). امیدوارم که همه هموطنانم در صحت و سلامتی کامل باشند.
     ارادتمند شما
     فاتحی ۰۹۳۶۴۱۲۴۴۲۴
     اصفهان

     1. سلام برادر
      مهندس این فشار روی کنجد دمای شبیه به دستگاههای پرس سرد ایجاد میکند البته این دستگاهها برای شروع اولیه از المنت بهره میبرند و در طول فرآیند المنت خاموش میشود چوندحرارت لازم در اثر فشار ایجاد شده به وجود میاید

    2. ای ول مگه شما می خواهید روغن را تزریبق کنید هر چیزی که می خورید تبدیل به مواد مورد استفاده سلولها میشه وارد رگها میشه
     خواهشا تا علمی ندارید حرفی نزنید

   3. روغن کنجد سرد درددمای بدن میبنده و باعث گرفتگی عروق میشه ولی روغن ارده در بدن باعث باز شدن رگ ها و عروق میشه چون حرارتی که دیده در بدن نمیبنده میتونید این دو روغن رو در دمای۳۷درجه امتحان کنید

    1. الان یعنی شما خودتون امتحان کردید؟
     مگه روغن جامده که توی ۳۷ درجه سفت بشه
     اول خودت امتحان کن بعد نظر بده. هیچ روغن مایعی توی دمای ۳۷ درجه جامد نمیشه. نه روغن کنجد و نه ارده.

     1. بله امتحان کردم اما به طور اتفاقی این بطری روغن کنجد تو ساکم بود و در گرمای هوادرجنوب کشور بودم و وقتی از ساک بیرون اوردم با تعجب دیدم که ذراتی از روغن ته بطری ته نشین شده ,لذا منظورم این نبود که مثل روغن جامد میبنده ….یا علی

     2. حق با شماست ولی اون لرد روغن بوده که ته نشین شده نه خود روغن
      بعضی فروشگاه های در حضور مشتری متاسفانه روغن را با لرد میفروشند که اشتباه است

     3. خواهش میکنم اینقدرگیج نکنیدیکی بیایدحرف راست رو به مردم بزنه برای چی اینهمه اختلاف نظر؟ باسلامت مردم بازی نکنید.من خودم واقعاقیدروغن کنجدروفعلا زدم وفقط دارم تحقیق میکنم تابه نتیجه درست برسم بامردم از روی خداشناسی وعدالت صحبت کنیدخیلی سپاسگزارم.

    2. نه نمیبنده من روغن رو جلوی چشمم گرفتن و الان ازش استفاده میکنم اصلا نمیبنده .گویا شما با روغن نارگیل و روغن چامد اشتباه گرفتینش

    3. نه دوست عزیز. شک ندارم که شما لرد و تفاله کنجد منظورتونه. آخه مغازه هایی هستند که کنجد رو همونجا روغن گیری می کنند و دست مشتری میدن، بدون اینکه اون رو تصفیه کنن. یعنی از صافی فیزیکی رد کنن.
     روغن کنجد طبیعی که تصفیه شده یعنی بدون لرد هستش، خیلی خوش بو و خوشمزه ان و ماندگاریشون هم بالاست. من سالهاست که به پیشنهاد دوستی که آدم باسوادی هستن و خودشون آزمایشگاه دارن و تست کرده بودن اینجور روغن ها رو، شروع به استفاده از روغن کنجد کردم. و البته مطالب زیادی در موردش خوندم توو سایت های ایرانی و خارجی معتبر.
     دستگاه پرس سرد فقط دانه های کنجد رو همونطور که از اسمش هم مشخصه، برامون خرد می کنه، همون کاری که ما خودمون موقع خوردن دانه های کنجد توو دهانمون انجام میدم. منتها اونجا این خرد شدن به وسیله دستگاه انجام میشه اما وقتی دانه های خام کنجد رو با دهانمون میخوریم، فک و دندونهامون کار خرد کردن رو برامون انجام میدن.
     من این حرفها رو به عنوان یک عضو جامعه ورزشی که به شدت به سلامتی و تغذیه درستم اهمیت میدم، میزنم و این اطلاعات رو فقط و فقط با مطالعه به دست آوردم نه بخاطر آدمای سودجو و تبلیغ کننده که سلامتی من و شما رو در نظر نمی گیرن.
     مطالعه کنین دوستان.

    4. سوال ایا روغن بعد مصرف وارد خون میشه یا درمعده وروده تجزیه ؟ وایا شرایط محیطی با داخل بدن یکسانه؟

  2. آقای روازاده هیچ دلیل عقلانی و علمی برای حرفهایش در مورد اشکال استفاده از روش مکانیکی ارائه نکرده در حالی که وقتی فکر می کنیم می بینیم که وقتی روغن تنها با فشار از دانه استخراج می شود نباید اشکالی داشته باشد در حالی که برای تهیه روغن ارده کنجد دانه کنجد را حرارت می دهند(بو می دهند)

   1. کاملا درسته
    پس اگه اینجوری باشه خود کنجد رو هرگز نباید بخورم. چرا که موقع جویدن روغنش وارد بدنمون میشه و مضره!!!! خبب یه کمی عقلانی فکر کنید. چرا هر کسی واسه تجارت خودش هر چیزی میگه رو می پذیرید؟

  3. دقیقا میشه بگید استدلال علمی اقای روازاده چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   آیا رجوع دادن به کتاب های قدیمی دلیل علمی وعقلانییه ؟؟؟
   میتونید قسم حضرت عباس (ع) بخورید که همه ی حرفای ابوعلی سینا و دیگر بزرگان ما ، درست بوده ؟؟؟؟
   چرا فکر میکنید که علم مدرن دشمن جون آدمه ؟؟؟

  4. امام علی میگه حق را با اشخاص نسنجید شما اگه به علم روغن و روشهای تولید آشنا بودید می فهمیدید که روغن ارده روغن بسیار بی ارزشی نسبت به روغن بکر کنجد است نمی خواد چون علمی از این صنعت ندارید از ایشون دفاع کنید

  5. با سلام
   حرف آقای دکتر طبق گفته جناب عالی کاملا علمی و مستند هستن ، با این تفاوت : البته از نظر بنده که حدود ده ساله نظر ها و مطالب ایشون رو موردتوجه قرار داده و به آنها عمل میکنم به شخصه تو این ده سال طبق نظر خود دکتر انواع روغن رو از رژیم غذاییم حذف کردم و تنها روغن کنجد از ایشان تهیه میکردم ، امروزه به علت همه گیر شدن مصرف روغن کنجد و تهییه دستگاههای پرس سرد به راحتی ، جناب دکتر دید دیگه نمیتونه بازار روغن کنجد رو داشته باشه به همین دلیل جدیدا می گن روغن ارده کنجد بهتره ، البته به علم و آگاهی ایشون هیچ مسئله ای وارد نیست ولییییییییییییییییییییییی خوب چه میشه کرد دنیا دنیای مادی گرایی شده بزرگ و کوچیکم سرش نمیشه ، در این راستا دکتر هم مستثنا نیستن.

  6. سلام.
   یکی از دوستان گفته بودن برا تهیه روغن ارده اونو حرارت بالا میدن.این کاملا غلطه ما خودمون تولیدی محصولات کنجدی داریم.اصلا هم.ارده رو حرارت نمیدیم..کنجد رو ابتده پوست میگیریم و میشوریم بعد برا گرفتن رطوبت جذب شده اونو تو فر بو میدن والبته نه خیلی زیاد فقط به حدی حرارت میدن که رطوبته گرفته بشه بعد این مغز ها رو اسیاب میکنند تا بشه ارده و برا گرفتن روغن از ارده اونو میریزن تو دستگاه همزن و یه کم اب اضافه میکنند تا اب باعث از هم.پاشیده شدن بافت ارده بشه و روغن از بقیه مواد جدا بشه اون اب هم اصلا با روغن مخلوط نمیشه بلکه جذب بقیه مواد ارده میشه …همین

  7. با سلام و احترام زیادی که برای اقای دکتر روازاده دارم من تخصص و تجربه ایشون را ندارم و مدتی در سایتشان جستجو می کردم تا اینکه با نظر ایشون در رابطه با تن ماهی برخورد کردم و ایشون تن ماهی را به علت استفاده از موادنگهدارنده خوردنش را درست نمی دانستند متوجه شدم که در برخی مسایل ایشان با توجه به احساس ونطر شخصی شان صحبت می کنند چون تن ماهی به دلیل فرایند تولیدی که دارد اصلا هیچ نگهدارنده ای به ان اضافه نمی شود چون خانواده من در کار تولید تن ماهی هستند محصولات دیگرشان مثل سس گوچه و سس مایونر دارد ولی تن ماهی ندارد- بنابراین از دوستان می خواهم که به صورت علمی با مسایل برخورد گردد و به صرف اینکه دکتر و … این را گفته اند توجه نکنیم-بخصوص دکترهای غیر سنتی مان که اصلا با عملکرد غذا در بدن اشنایی ندارند

  8. احتمالا منظور نویسنده سایت همین شخص مذکور شماست ومن به عنوان مهندس صنایع غذایی مطالب بالارا تایید میکنمچرا که گرم کردن وترکیب روغن باسایر مواد ونگه داری ان بیشترین ضرر را به روغن وارد میکند

 2. روغن کنجد (پرس سرد ) و روغن ارده هر دو از نظر ترکیب اسیدهای چرب تقریبا یکسان هستندولی از لحاظ آنتی اکسیدانها از جمله توکوفرول ها ، سزامول و سزامولین روغن کنجد بکر از روغن ارده که در شرایط فعلی تولید می شود بهتر بوده و این را براحتی از روی میزان پراکسید هر دو روغن در طول زمان و نیز ماندگاری آنها قابل تشخیص است. اینجانب پس از تحقیق و انجام آزمونهای تخصصی لازم این موضوع را بررسی و پس از تایید مراجع علمی در حال انتشار است.

  1. خوشحال می شویم اگر نتیجه تحقیق خود را جهت انتشار در اختیار ما قرار دهید و یا لینک منبع انتشار دهنده را به ما اعلام نمایید.

  2. سلام در جواب شما دوست عزیز باید بگم که خیر به هیچ وجه مقدار اسیدیته و پراکسید روغن کنجد ارده با روغن کجد پرس سرد یکی نیست وما در آزمایشگاه این مورد را اندازه گیری کرده ایم روغن کنجد پرس سرد معمولا بعد از تولید و تصفیه اسیدیته .۰/۲۵ . پراکسید ۰٫۷۵ داشته ولی روغن کنجد ارده اسیدیته و پراکسید ۱/۵ دارند که به استانه حد مجاز ۲ خیلی نزدیک بوده و ماندگاری بسیار کمتر از روغن کنجد پرس سرد دارند

  3. سلام اقای دکتر
   ممنون از شما
   لطفا شما که متولی این امر هستین در خصوص هورمون های موجود هم بررسی کنین
   چون طبق بررسی اولیه همکاران نشان داده شده روغن ارده دارای هورمون های زنانه است
   که وجود هورمون زنانه باعث ناباروری و کوچکی الت تناسلی می شود
   البته این موضوع نه رد می شود نه قبول که انشالله ظرف ٢ ماه اینده نتیجه کامل ازمایش با هزینه ١٠ ملیون تومانی که از طرف تمام همکاران جمع شده به نتیجه مشخصی برسیم

 3. اینجانب مدتهاست که از روغن کنجد پرس سرد برای تمام مصارف پخت و پز و سرخ کردن استفاده میکنم و به تمام دوستان هم پیشنهاد میدهم که امتحان کنند و تفاوت آن را با روغن ارده سنتی مقایسه کنند.مهمترین تفاوت اینست که روغن ارده در ماهیتابه کف میکند که دلیل بر وجود رطوبت در آن است.

  1. با سلام
   ما الان چند ساله که از روغن ارده ی کنجد استفاده میکنیم. تا حالا ندیدیم موقع سرخ کردن کف کنه!!!!

    1. یا شکسته شدن وتخریب روغن یاناخالصی موجود در روغن ویا فساد روغن

   1. معمولا روغن کنجد که از کنجد های افغانی گرفته میشوند یا به طور روغن ارده تولید می شوند کف می کنند

  2. کف نمیتونه نشانه رطوبت باشه عزیزم. ولی من روغن ارده رو ترجیح میدم چون خیلی خوش طعم تره و روغن پرس سرد حس تلخی در دهانم ایجاد میکنه
   قابل توجه اینکه روغن ارده چه برای سرخ کردن و چه پخت وپز در مدت پخت بوش از بین میره و طعم دلچسبی به غذا میده. میتونید امتحان کنید من هردورو امتحان کردم.

   1. عزیز دل میگید برای روغن ارده قبل از روغن گیری، کنجد در دمای بالا بو داده میشود پس مطلقاً نمیتونه آبی درون کنجد و بعد درون روغن وجود داشته باشه .

    1. قبل از ارده شدن بو داده میشه و در مرحله جدا کردن روغن مجددا آب اضافه میشه

  3. حتما ماهیتابت خوب خشک نبوده دوباره امتحان کن ولی قبلش با دستمال کاغذی خوب خشکش کن. باشه.

 4. سلام به نظر من که آقای به اصطلاح دکتر …..
  فقط حکم یک دلال میکنه و فقط و فقط جیبش واسش مهمه
  من تا سال قبل که قزوین مشغول تحصیل بودم در کارخونه ای کار میکردم که با این دکتر …. قراداد بسته بود و روغن ارده واسش تولید میکرد
  نکته مهم اینجا بود که : سفارش ایشون خاص بود و خالص نبود(بنا به سفارش خودشان)
  و این مساله رو با خرید از ایشون و گرفتن یه آنالیز ساده از محصولشون میشه فهمید
  نکته دوم اینه که ::::
  تا جایی که من توی این صنف مشغول به کار بودم و تجربش رو دارم این بود که :
  ارده رو بعد از حرارت دادن بسیار،روغنش رو جدا میکنن
  و روغن رو جهت جدا شدن آب درون روغن به مدت ۱۰ تا ۱۲ روز باید در ظروف سر باز نگهداری کرد،ولی با این وجود بازهم آب درون آن میماند
  که این خود شامل سه نکته میباشد:
  میکروب به هیچ وجه نمیتواند در روغن بماند
  و آب بهترین موقعیت برای ماندگاری درون روغن است
  نکته دوم: روغن بعد از تولید اگر در ظروف درب بسته نگهداری نشود به مدت ۲۴ ساعت اسیدیته خواهد شد چه برسد به ۱۲ روز !!!!!!!! و این مسئله از بوی نافذ روغن ارده قابل تشخیص است
  نکته سوم اینکه هنوز درصدی آب(میکروب) درون این روغن مانده که حین حرارت دیدن کف میکند.
  البته بنده آنچنان آشنایی با روغن کنجد پرس سرد ندارم ولی تا جایی که مطلعم و عموم آگاهند اینه که مواد غذایی بدون دیدن حرارت هیچگاه ترکیب شیمیایی آنها عوض تغییری نخواهد کرد و ….
  خواهشمندم مردم رو مطلع و آگاه سازید تا نسبت به خرید مواد غذایی و دیگر مواد اطلاعات لازم و صحیح را کسب کنند.
  متاسفانه نه فقط این مورد
  بسیاری از موارد دیگر را شاهدیم که فقط و فقط بخاطر منافع خویش به راحتی با جان مرردم بازی میکنند

 5. با سلام خدمت دوستان
  بر طبق استاندارد ۱۳۳۹۲ استاندارد ملی ایران (روغن های خوراکی تهیه شده به روش پرس سرد) که روغن کنجد بکر جز آن می باشد، روغن کنجد بکر هم خوارکی است و هم جز بهترین روغن ها می باشد به شرط آنکه در کشت کنجد از آفتکش ها و سموم کشاورزی استفاده نشده باشد و جهت سالاد مصرف شود(حرارت نبیند). بر طبق استاندارد برای مصارف سرخ کردنی و پخت پز روغن کنجد تصفیه شده بهترین روغن جهت این مصارف می باشد و حتی اگر به کنجد سموم کشاورزی زده شده باشد تحت خلا در فرایند تصفیه این مواد از روغن جداسازی می شود.
  لازم به ذکر است روغن ارده یک روغن سنتی است و به دلیل بالا بودن اسیدیته و پر اکسید آن (به دلیل افزودن آب و در مجاورت هوا بودن) استاندارد برای آن تعریف نمی شود و مصرف زیاد آن باعث بیماری ها و مشکلات گوارشی می شود.
  بنده متاسفم از برخی افراد که بدون هیچ استدلالی و صرفا جهت سود جویی با سلامت مردم بازی می کنند
  با تشکر

  1. من کاری با روغن ندارم اما فقط یه چیز رو می دونم اینه که سازمان استاندارد ملی ایران به هیچ وجه قابل اعتماد نیست چون استانداردها را بر اساس دلخواه خودشون تعریف می کنن مثلا چیزایی رو که سازمان استاندارد ملی ایران تایید می کنه ببرید سازمان استاندارد بین المللی یا کشورایی مثل آلمان یا انگلیس آیا اونجا هم تایید میشه؟
   به عنوان نمونه
   روغن پالم که این همه در لبنیات استفاده می شه و کاملا برای قلب و مغز و عروق مثل سم میمونه کی تایید کرده؟؟؟؟؟؟ استاندارد ملی ایران و وزارت بهداشت
   پس استاندارد و بهداشت از نظر سازمانهای داخلی رو باید ریخت توی آشغالی
   حالا می مونه تصمیم درست برای انتخاب مواد غذایی که آیا سالم بدون کود و سم تولید شده؟ آیا فرآیند فرآوریش بهداشتیه؟ آیا حکیمان قدیمی مثل بوعلی سینا تاآیید می کنن؟ آیا عقل خودمون میپذیره سالمه یا نه؟
   خلاصه توی این کشور گیر کردیم از دست همه یکی میگه یه چیز عالیه یکی دیگه میگه نه ضرر داره خدا به دادمون برسه
   خوردن روغن کنجد چه سرد چه ارده از خوردن روغن نباتی مایع که از کشورای خارجی با کلی باند بازی وارد می کنن که به حیوونا هم بدی بخورن بعد چند وقت میمیرن خیلییییییییییییییییییییییی بهتره

   1. نوشتی بهتر از روغن نبانی مایع که از خارج میارنقدرهست؟ کدام روغن نباتی؟ چقدر ساده ای این روغنا که رو ش عکس یک افتابگردون گنده گذاشتن مینرال اویل هستن یعنی روغن معدنی یک سرچ بزن به بقیه هم بگوو

   2. شرکت های لبنی به خلاف از پالم درون شیر و لبنیات استفاده می کردند که همین سازمان استاندارد و معاونت غذا و دارو جلوی اونا رو گرفتن،شرکت هایی که تحت نظارت هستند بعضا مرتکب خلاف میشن، وای به حال جاهایی که هیچ نظارتی روشون نیست

   3. تعیین استاندارد مواد غذایی در هر کشوری بنابر موقعیت و شرایط بهداشتی و بسیاری از عوامل دیگه ی اون کشور تعیین میشه.
    به عنوان مثال در ایران و اروپا و آمریکا زدن پراکسیدهیدروژن در شیر ممنوع است. ولی در کشورهای آفریقایی، استوایی، گرمسیری به دلیل بهداشت بسیار پایین آنها،استفاده از آن ممنوعیتی ندارد.

   4. روغن پالم یکی از روغنهای خوب خوراکی ( البته پس از تصفیه در کارخانجات تصفیه روغن ) میباشد . استفاده آن در لبنیات ( مثل ماست ) به بدن ضرری نمیزند مشکل خلاف عمل کردن کارخانجات لبنیات است که بایستی به ماست چربی حیوانی اضافه کنند که بدلیل گرانی از انجام این عمل خودداری و روغن خام پالم را از کارخانجات تصفیه روغن نباتی تهیه و به لبنیات اضافه میکنند ( البته با فرمولاسیون مخصوصی که به کارخانجات تصفیه روغن نباتی میدهند )

   5. نه پالم هم خوراکیه اما نباید جایگزین ماده ای بشه که در تزکیبات ذکر شده(مثلا چربی..) اما اون ماده در واقع حذف شده و پالمو جایگزینش کردن ولی ذکر نکردن متاسفانه .دیگه از نوتلا خوشمزه تر که نیست اما لازمه که بدونید یکی از مواد تشکیل دهندش همون پالم هستش.

  2. استاندارد ۱۷۵۲ برای روغن ارده است. چرا چیزی را که نمیدونین صحبتش را می کنین

   1. دوست عزیز اول شما استاندارد رو خودتون بخونید بعد بگید که در مورد چیه. ضمنا تمام روغن های خوراکی موجود در بازار دارای استاندارد می باشند.

 6. با سلام به دوستان عزیز
  من چند سوال داشتم و مچکر میشم به اون جواب بدید
  ۱- ایا از روغنی که با پرس سرد انجام میشه برای سرخ کردن مناسب است؟و در صورت استفاده غذا طعم میگیرد؟
  ۲-تصفیه روغن کنجد با دستگاه پرس سرد لازم هست؟
  ۳-در صورت گرفتن روغن کنجد با دستگاه پرس سرد چه باید کرد که طعم ان از بین برود؟

  1. همانطور که در مقالات این سایت هست روغن کنجد مناسبترین روغن برای سرخ کردن است و همچنین اگر از کنجد مرغوب تهیه شده باشد بسیار خوش عطر و طعم است.

 7. سلام.دوستان اگر بخواهید به حرف روازاده گوش کنید اصلا نباید زندگی کنیم تا حتی روازاده میگه نان هم نخورید. متاسفم برای همچین مملکتی که امثال روازاده استاد دانشگاه یا مثلا دکتر هستن. خود هر انسانی عقل وشعور وآگاهی داره وبد واز خوب تشخیص میده.

  1. اینکه همه عقل وشعور دارند بجا اما از کجا میفمند سیب چه خاصیتی داره و چطور بعنوان دارو باید مصرف بشه ؟ از کجا میفهمند که محصولات کارخانه ای ( مانندد لبنیات ) چطوری تهیه و بسته بندی میشه !

 8. پختن و حرارت دادن(بو دادن) دانه کنجد تغییراتی در مواد آن ایجاد می کند؛ به عنوان مثال، درصد چربی موجود در نوع بو داده کمتر است و مقداری از اسید های چرب اشباع نشده آن صدمه می بینند؛ ولی به نظر می رسد مصرف کنجد خام دارای عوارضی است که با حرارت دادن کم شده یا از بین می رود. این نکته به وضوح در اسناد طب سنتی به خصوص در قانون ابن سینا و مخزن الادویه اشاره شده است.

 9. با سلام. مدیر محترم شما در یکی از مقالات سایت منبع خود را سایت روازاده اعلام کرده اید. لطفا از منابع معتبرتری استفاده کنید

 10. با سلام.
  عزیزان شما اگر واقعا تونستید روغن کنجدی که به روش سرد گرفته شده پیدا کنید من رو هم خبر کنید.کنجد تا حرارت نبینه روغن ازش نمیاد البته چرا باید صد کیلو کنجد رو تحت فشار بزاری تا یک کیلو روغن بهت بده.بنابراین قیمتش میره بالا.در ثانی نمیگم همه ولی اکثر کارخانجات روغن کنجد دستگاهاشون تمام اتوماتیک بوده و حرارت بالایی به کنجد میدن در پروسه ی روغنگیری.معمولا هم کنجد رو با پوست و آت آشغالاش و حتی نشسته استفاده میکنن و بعد هم مواد نگهدارنده بهش میزنن.ولی خب خوبیش اینه که بوی کمی میده و طعم بهتری داره. بنده خودم روغن کنجد رو ترجیح میدم به روغن ارده ولی حقیقت همینه که عرض کردم…

  1. دوست عزیز شما کمی روی اینترنت هم تحقیق کنید متوجه میشید که اتفاقا بدون حرارت به راحتی میشه از کنجد روغن گرفت. ولی حق با شماست چون مقدار این روغن بدون حرارت و بدون ماده شیمیایی به اسم هگزان که کارخانه های روغن کشی پرس گرم استفاده میکنند مسلما کمتر است.

  2. شما به فروشگاههای روغنگیری در حضور مشتری در سطح شهر مراجعه کنید

  3. ۱۰آبان۱۳۹۴
   تفاوت روغن گیری از کنجد به روش ارده و پرس سرد
   مقالاتبدون دیدگاه
   تفاوت روغن گیری از کنجد به روش ارده با روغن گیری از کنجد به روش پرس سرد
   روش تولید ارده :
   برای تولید ارده ابتدا کنجدها به مدت ۸ ساعت در آب خیسانده می شوند که اب تا مغز دانه ها نفوذ می کند سپس دانه ها را با حرارت بالا حدود ۳۰۰ درجه سانتی گراد حرارت داده و کنجد را سرخ یا اصطلاحا بو می دهند پس از ان کنجد ها را اسیاب می کنند و ماده ای قهوه ای رنگ به نام ارده نتیجه این فرایندها است ارده پس از گذشت مدت زمانی از خود روغن بیرون میدهد که روغن ان جمع آوری و بسته بندی می شود
   خواص ارده و روغن آن:خاصیت اصلی ان انرژی زا بودن است از خواص دیگر میتوان به ملین و مسهل بودن و روغن ان برای تسکین دردهای عضلانی مفید است
   معایب :
   ۱) با وجود اینکه ارده خواص بسیاری دارد اما روغن ان را فقط برای استعمال و پخت و پز میتوان مورد استفاده قرار داد و در صورتی که به عنوان سرخ کردن استفاده شود مضر است که متاسفانه بسیاری ازمردم به اشتباه روغن ان را برای سرخ کردن استفاده می کنند
   ۲ )روغن ارده موقع سرخ کردن کف میکند که این به دلیل نفوذ اب درون دانه ها در مرحله خیساندن است
   ۳ )روغن ارده بوی بدی دارد که این به دلیل افزایش اسیدیته روغن است که عامل نامطلوبی است و این بو موقع سرخ کردن بیشتر هم می شود
   چرا روغن ارده برای سرخ کردن مضر است ؟؟
   همانطور که در بالا اشاره شد برای تولید ارده دانه های کنجد را با حرارت بالا بو می دهند بنابراین علاوه بر اینکه طی این فرایند روغن خواص خود را از دست میدهد ، بار دیگر نمی توان این روغن را تا ۱۰۰درجه برای سرخ کردن در خانه حرارت داد
   روش تولید روغن کنجد :
   برای روغن گیری از کنجد به روش مستقیم با استفاده از اعمال فشار به کنجدها و با روش سایش از کنجد روغن میگیرند در طی این فرایند به هیچ وجه به دانه ها حرارت بالا اعمال نمی گردد تا خواص ان حفظ شود و چون در این روش کنجدها با پوست روغن گیری می شود پروتیینهای موجود در پوست ان نیز حفظ می گردد . در این روش هیچگونه فراوری و یا افزودنی به کنجدها اعمال نمی گردد بنابر این روغن ان دقیقا خواص کنجد را داراست این روش در واقع همان روش عصاری قدیم است
   خواص روغن کنجد :
   ۱ ) به دلیل اینکه به این روغن حین تولید گرما داده نمی شود بهترین روغن برای سرخ کردن است
   ۲ ) بعضی از خانواده ها به دلیل بوی روغن کنجد از مصرف ان امتناع ورزیده و از خواص بی نظیر ان غافل می مانند اما روغن تولید شده با این روش بوی تند و زننده ای ندارد و خوش عطر و بو است بنابراین براحتی میتوان ان را جایگزین روغنهای مایع (پالم)نمود
   ۳ ) موقع سرخ کردن به هیچ وجه کف نمی کند
   ۴ ) از آن به دفعات می توان برای سرخ کردن استفاده کرد
   متاسفانه در سایتی دیده شد که به دلیل منافع شخصی (کارخانه تولید ارده ) روغن کنجد به دست امده با این روش را صرفا استعمالی دانسته و بدون هیچگونه تحلیل علمی و یا دلایل اثبات شده مردم را از خوردن آن منع می کنند در حالیکه دیگر اطبا طب سنتی (از جمله دکتر اکبری،حکیم تهرانی،….) روغن به دست امده با این روش را کاملا تایید و معتقدند کلیه خواص کنجد با این روش در روغن آن حفظ می شود

   1. به نظر اینجانب نیز روغن گرفته شده به وسیله پرس سرد بر روغن گرفته شده از ارده ارجحیت و افضلیت چشمگیر درد چون اولا گرما نمی بیند ثانیا آب درون آن نفوذ نمیکند و این دو یعنی اینکه روغن به روش اول کاملا طبیعی بوده و فرمول خدادادیش حفظ شده است.
    بعلاوه اگر وجود آب در روغن لازم بود خدای تعالی از اول در آن قرار میداد.
    به علاوه من خودم از روازاده شنیدم و سی دی آن را نیز دارم و در بازار نیز وجود دارد، که ازتهیه روغن کنجد به روش اول شدیدا دفاع کرده است ،حالا اگر از نظرش برگشته خودش باید در رد نظر قبلی و دفاع از نظر جدید استدلال کافی ارائه دهد و الا هر چند یکبار نظری دادن آنهم بی دلیل، موجب سخاوت آرای ایشان و سر در گمی مردم خواهد بود.
    لذا اگر کسی به ایشان دسترسی دارد از نامبرده بخواهد استدلالش را در اینخصوص ارائه دهد ودر این سایت وجاهای دیگر قرآر داده شودو الا این نظر منفی که در بنده نیز مانند دیگران به وجود آمده تقویت خواهد شد.
    و آن نظر اینست که بساط کاری ایشان به دست یک عده فرصت طلب سودجو افتاده که برای منافع خود از ایشان و نظراتش،سوء استفاده میکنند.

  4. دوست عزیز
   من به تازگی دستگاه روغن گیری خانگی از دیجی کالا خریدم
   به راحتی روغن کنجد را میگیره
   البته بسته به نوع کنجد مورد استفاده روغن مختلف میده
   از کنجد قهوه ای ۲۳درصد روغن گرفتم
   و از کنجد سفید بدون پوست ۴۸ درصد روغن گرفتم

 11. با سلام اگر روغن ارده خوب نیست پس ارده و حلواارده هم ارزش غذایی ندارد.چون ارده از کنجد تفت داده شده به دست میاد نه بو داده شده. روغنی که مستقیم از کنجد میگیرند هم تو خود دستگاه روغن گیری حرارت میبینه تا بازیابی بیشتری داشته باشه.

  1. حرارتی که در این روش به روغن می رسد حداکثر ۴۰ درجه سانتیگراد می باشد که این حرارت هیچ آسیبی به بافت روغن وارد نمی کند.

   1. خدا را شکر که خودتان هم به این موضوع اشاره کردید، پس روغنی کنجد پرس سرد وجود ندارد. تمام شرکت ها برای بازدهی بیشتر، از گرما برای استخراج روغن کنجد استفاده می کنند.

    1. بله استفاده می شود ولی گفتم حداکثر ۴۰ درجه یعنی کمی بالاتر از دمای اتاق. در پرس گرم داستان کاملا متفاوت است.

   2. در تایید اینکه برای به دست آمدن روغن به روش سرد حداکثر ۴۰ درجه می باشد می توانید دست خود را زیر روغنی که از دستگاه خارج می شود بگیرید و متوجه شوید که حرارت روغن چقدر می باشد درصورتیکه اگر حرارت روغن ۱۰۰ درجه بود دستتان می سوخت و همانطور که می دانید حرارت روغن سریع کم نمی شود و در این قسمت دستگاه هیچ فن و سیستم خنک کننده ای وجود ندارد

 12. پرس سرد به این معنا نیست که بدون حرارت باشد ،در اصل خروجی روغن باید زیره ۴۵درجه باشد ،توجه کنید (خروجیه روغن )
  برای استخراج تفاله ى کنجد (کنجاله) باید دما تا ١٠٠درجه افزایش یابد ،اما خروجی ۴۵درجه میباشد
  طبق استاندارد سازمان غذا و دارو (پرس سرد)

 13. سلام بنده به دلایلی نه می تونم بگم دکتر … اشتباه میگه نه به دلایلی به ایشون اعتماد دارم. اول که نمی تونم بگم دروغ میگه اینه که بنده اطلاعات پزشکی ندارم و دلیلی که به ایشون اعتماد ندارم اینه که خود شخص بنده از ۵۰۰ کیلومتر اون طرف تهران به مطب ایشون زنگ زدم و وقت ملاقات با ایشون و گرفتم و وقتی به تهران امدم و به مطب رسیدم اولا ایشون حتی برای نشستن بیمار ها دریغ کرده بود و اکثر بیمار ها سر پا بودند دوما حتی یه دستشویی تمیز و درست و حسابی هم با وجود اون همه پولی که می گرفت نگذاشته بود سوما بعد از این همه مسائل تازه متوجه شدم خود ایشون رو نمی بینم و یه پزشک دیگه ای بود و بعد از چندین مرحله اگه جواب نمی گرفتی پیش خود این آقا می رفتی و من رو برای ناراحتی دستگاه گوارشم پیش یه پزشک اطفال فرستادن که اتفاقا کاملا بیماری من رو اشتباه تشخیص داد و حتی حاضر نشد اول من رو به آزمایش بفرسته و وقتی آزمایش دادم پیش یه پزشک دیگه گفت اون بیماری رو نداری و اون آقا کاری کرد که من تا مدت ها در استرس کاذب قرار داشتم و من توی مطب ایشون یه رستوران دیدم تو زیر زمین که به قول خودش غذای سالم تحویل می داد و یه قسمت دیگه هم کاسه بشقاب می فروخت این حرکت ایشون مثل این می مونه که یه پزشک الان خودش داروخونه هم بزنه و نکته بعدی ایشون تو سایتش گفته این کار آلمان ها استعماره اولا بنده خودم به شخص به خاطر دشمنی و زورگویی غرب اصلا خوشم از اون ها نمیاد ولی اگه شما بخای بگی استعماره باید دلیل بیاری آنقدر با این الفاظ مردم رو به این کلمه بد بین نکنی تا اگه واقعا یه جا قصد استعمار داشتن دیگه مردم قبول نکنن در ثانی مگه خود اون ها هم از این دستگاه استفاده نمی کنن که اگه استفاده نکنن جای شک داره و باید مقداری هوشیار بود
  در آخر از مدیر این سایت میخام خواهشا بدون تعصب پیگیری بکنن ببینن کدوم روغن بهتره قطعا اقای … برای خودش استدلال میاره مثلا یکی از دوستان تو نظرات از کتاب ابن سینا گفته بود خوردن کنجد خام ضرر داره و باید حرارت ببینه میخام ببینم چقدر صحت داره ممنون

 14. یک مقاله جالب دیدم، با عنوان “تأثیر مصرف روغن کنجد بر پروفایل لیپیدی و قند خون بیماران دیابتی نوع دو مراجعه کننده به مرکز تحقیقاتی- درمانی دیابت یزد”، گفتم برای دوستان شاید مفید باشد
  روغن کنجد مورد اسـتفاده در ایـن مقاله بـه روش گـرم، بـه صورت تفت دادن کنجد (Roasting) و به دست آوردن روغن، از شرکت … یزد تهیه شد.
  نتایج به دست آمده از یافته های این مقاله نشان می دهد که مصرف روغن کنجد (بو داده) به مدت ۶ هفته باعث کاهش معنی دار میزان قند خون ناشتا، کلسترول تام و LDL در گروه مورد مطالعه گردیده است.
  مقاله مورد نظر را از لینک زیر دانلود نمایید
  http://jssu.ssu.ac.ir/browse.php?a_id=658

  1. مقاله فوق را ما هم مطالعه کردیم و ای کاش پژوهشگر فوق همین آزمایش را با روغن پرس سرد نیز انجام میداد و نتایج را با هم مقایسه می کرد.
   بهرحال ما منکر خواص روغن ارده نیستیم ولی معتقدیم که خواص روغن پرس سرد بیشتر است.

 15. من مرتب روغن ارده کنجداستفاده میکنم اصلا هم بوی نامطبوع نمیدهد بسیارعالیست

 16. درود. نمی دونم چرا ما اینجوری هستیم! یا تعصب کورمیون می کنه میگیم به چیز نادرست حتما درسته یا بدون اینکه اطلاع کافی داشته باشیم حس دانشمندی میگیردتمون. اولا تحت پرس سرد از انواع دانه ها میشه روغن گرفت که برحسب نوع دانه درصد استحصال فرق میکنه. برای کنجد حدود ۴۰ درصه نه ۱ درصد. دوم اینکه در دستگاه استاندارد پرس سرد حرات دهی ۱۰۰ درجه ای نداره. سوم بجای مخالفت یا طرفداری بیخود یکم فکر بکار بگیریم، چیزی که حرارت میبینه تغییرات توش حاصل میشه. نتایج آزمایشگاهی معتبرترین منبع علمی برای قضاوته؛ مخالفت با علم جدید من رو یاد موقعی می اندازه که می خواستن دوش حمام رو بجای خزینه بیارن، تا مدتها گروهی از مردم اون رو رد می کردن و مخفیانه به همون خزینه آلوده می رفتن

 17. با سلام
  من دزفول زندگی میکنم جایی که کنجد یکی از محصولات کشاورزی مرغوبش حساب میشه سالهاست هم روغن کنجد رو میشناسم هم روغن ارده هرکدومشون مزایای خاص خودشو داره ولی ۱۰۰ در ۱۰۰ روغن کنجد از هر لحاظ بهتره حتی بهتر دستگاه گوارش باهاش برخورد میکنه.
  این که میگن روغن کنجد صنعتیه واقعا واسه من عجیبه چون من فرایندشو از نزدیک دیدم.
  مثل اینه که بگی آب سیب صنعتیه ولی مرباش خوراکیه!!!!!

 18. سلام دوستان من چندسالی هست ازروغن کنجداستفاده میکنم هم برای سورخ کردن هم پختن خیلی خیلی عالیه فقط امروزحالم گرفته شدازدست این ادمها بهم گفت دکتری اینجابود که متخصص طب سنتی هست وگفت روغن کنجدپرس سردونخوریدکه ضررداردوارده خوبه وخردنی اون برای مصارف خارجی خوبه خواهشن حقیقتو بگید من که دوشک شدم اگه هرکی دروغ میگه خدالعنتش کنه واون دنیا بایدجواب بده باتشکرازشما

  1. یه ضرب و المثل قدیمی هست که میگه هر دانه یا بذری را که به طور خام قابل خوردن باشه روغنشم به طور خام میشه خورد فک کنم این کاملا صدق کنجد میشه

 19. سلام برادرا
  خداقوت
  قکر کنم یکی از اصول یافتن حقیقت بحث های استدلالی است که حقیقت علم را مشخص می کند . این آقایی مه فرموده روغن کنجد اندک ضرری هم داره ، استدلال آورد ؛ خب شما هم با جواب دادن مؤدبانه استدلالش که ظاهرا درسته هم ایشون رو روشن کن هم دیگر دوستان رو. با اتهام زدن به نیت کسی که فقط خدا و پیغمبرش وان هایی که با طزف بزرگ شدن میدونند کار درست میشه؟

 20. سلام متاسفانه بعضی ها پیشرفت علم را قبول ندارند وبعضی نکته ها را یا ازروی تجربه می گویند یا شنیده اند چینی ها مادر دارو های گیاهی هستند ولی هنوز دورز کامل دارو های گیاهی را پیدا نکرده اند روغن کنجد ی که توسط دستگا ه گرفته می شود مثل روغن زیتون اب میوه ان می با شد چطور می گویندروغن سوخته نخورید روغن ارده همان روغن سوخته است مثل عرق نعنا که یک اب مقطر است بدون اکسیژن دل درد را خوب می کند ولی یبوست می اورد فکر کنید اگر درست بود قبول کنید این نظر من بود

 21. تفاوت روغن گیری از کنجد به روش ارده با روغن گیری از کنجد به روش پرس سرد
  روش تولید ارده :
  برای تولید ارده ابتدا کنجدها به مدت ۸ ساعت در آب خیسانده می شوند که اب تا مغز دانه ها نفوذ می کند سپس دانه ها را با حرارت بالا حدود ۳۰۰ درجه سانتی گراد حرارت داده و کنجد را سرخ یا اصطلاحا بو می دهند پس از ان کنجد ها را اسیاب می کنند و ماده ای قهوه ای رنگ به نام ارده نتیجه این فرایندها است ارده پس از گذشت مدت زمانی از خود روغن بیرون میدهد که روغن ان جمع آوری و بسته بندی می شود
  خواص ارده و روغن آن:خاصیت اصلی ان انرژی زا بودن است از خواص دیگر میتوان به ملین و مسهل بودن و روغن ان برای تسکین دردهای عضلانی مفید است
  معایب :
  ۱) با وجود اینکه ارده خواص بسیاری دارد اما روغن ان را فقط برای استعمال و پخت و پز میتوان مورد استفاده قرار داد و در صورتی که به عنوان سرخ کردن استفاده شود مضر است که متاسفانه بسیاری ازمردم به اشتباه روغن ان را برای سرخ کردن استفاده می کنند
  ۲ )روغن ارده موقع سرخ کردن کف میکند که این به دلیل نفوذ اب درون دانه ها در مرحله خیساندن است
  ۳ )روغن ارده بوی بدی دارد که این به دلیل افزایش اسیدیته روغن است که عامل نامطلوبی است و این بو موقع سرخ کردن بیشتر هم می شود
  چرا روغن ارده برای سرخ کردن مضر است ؟؟
  همانطور که در بالا اشاره شد برای تولید ارده دانه های کنجد را با حرارت بالا بو می دهند بنابراین علاوه بر اینکه طی این فرایند روغن خواص خود را از دست میدهد ، بار دیگر نمی توان این روغن را تا ۱۰۰درجه برای سرخ کردن در خانه حرارت داد
  روش تولید روغن کنجد :
  برای روغن گیری از کنجد به روش مستقیم با استفاده از اعمال فشار به کنجدها و با روش سایش از کنجد روغن میگیرند در طی این فرایند به هیچ وجه به دانه ها حرارت بالا اعمال نمی گردد تا خواص ان حفظ شود و چون در این روش کنجدها با پوست روغن گیری می شود پروتیینهای موجود در پوست ان نیز حفظ می گردد . در این روش هیچگونه فراوری و یا افزودنی به کنجدها اعمال نمی گردد بنابر این روغن ان دقیقا خواص کنجد را داراست این روش در واقع همان روش عصاری قدیم است
  خواص روغن کنجد :
  ۱ ) به دلیل اینکه به این روغن حین تولید گرما داده نمی شود بهترین روغن برای سرخ کردن است
  ۲ ) بعضی از خانواده ها به دلیل بوی روغن کنجد از مصرف ان امتناع ورزیده و از خواص بی نظیر ان غافل می مانند اما روغن تولید شده با این روش بوی تند و زننده ای ندارد و خوش عطر و بو است بنابراین براحتی میتوان ان را جایگزین روغنهای مایع (پالم)نمود
  ۳ ) موقع سرخ کردن به هیچ وجه کف نمی کند
  ۴ ) از آن به دفعات می توان برای سرخ کردن استفاده کرد
  متاسفانه در سایتی دیده شد که به دلیل منافع شخصی (کارخانه تولید ارده ) روغن کنجد به دست امده با این روش را صرفا استعمالی دانسته و بدون هیچگونه تحلیل علمی و یا دلایل اثبات شده مردم را از خوردن آن منع می کنند در حالیکه دیگر اطبا طب سنتی (از جمله دکتر اکبری،حکیم تهرانی،….) روغن به دست امده با این روش را کاملا تایید و معتقدند کلیه خواص کنجد با این روش در روغن آن حفظ می شود

 22. سلام خانواده ما از قدیم کنجد وروغن طبیعی ان را استفاده میکنیم نوع سنتی که با فشار تهیه میشود بسیار مرغوب و۱۰۰ درصد خالص است اگر روغن کنجد خالص نیاز داشتید از شهرستان کلات نادری تهیه کنید ضمنا میتوانید خودتان کنجد محلی تمیز شده بخرید ودر حضور خودتان با دستگاههای قدیمی وسنتی روغن تهیه میشود

 23. سلام و خسته نباشید به خدمت مدیر سایت برای این که خیلی سایت خوبی هست همه میان نظر میدن و استفاده می کنیم …
  من میخواستم دستگاه روغن گیر المانی بخرم برای گرفتن روغن کنجد پرس سرد …
  ولی با دیدن گفتهای اقای دکتر روازاده موندم چیکار کنم ایا روغن کنجد خوبه یا یا روغن ارده خواهشا راهنمایی کنید …
  ممنون از همه دوستان

 24. با سلام.ممنون که بحثی رو راه انداختید که سره از ناسره تشخیص داده بشه.
  دوستان گلم. بنده هست سالی میشه که زندگی داروی و تغذیه ایم، بروش کاملا اسلامی پیش می ره.بنده ی حقیر و خانواده ام مدتهاست که لب به پیتزا،گوشت گوساله،گوشت مرغ،روغن های شرکتی و….نزدیم. الحمدلله تا این لحظه هم نیازی به دکتر پیدا نکردیم. دفترچه مون سفید سفیده. و برخلاف بعضی که میگن زندگی سخت میشه، باید بگم که واقعیت این نیست.
  حقیر به شما عزیزان دل یه توصیه میکنم.اینکه بهترین عمل،با تجربه ترین اونهاست. آزموده را آزمودن خطاست. طب اسلامی و ایرانی ما، حاصل هزاران سال تجربه هست. علم ما، همون علمیه که دیگ بزرگی رو با یک شمع داغ نگه می داره. علمیه که پل پانصد ساله تو شناسنامه داره.و…..
  پس به این علم میشه اعتماد کرد. متاسفانه در علم جدید، با پشت پا زدن به تجربیات پیشینیان و رد کردن آن، عرصه رو برای زندگی، تنگ کرده. البته در برخی مواضع نه در همه ی عرصه ها.
  حال علم جدید میاد و مطالب رو با آزمون و خطا انجام میده و یه رو تأییدش میکنه و روز دیگه، تکذیب. مثل چای، مثل انواع روغنها و….
  بنده هر چیزی که استفاده میکنم، از منابع تحقیق میکنم.حال یه سوال: علمی که سیستم دفع فضولات رو تو پانصد سال پیش تو چهل ستون پیاده سازی کرده،علمی که عرض کردم، یه دیگ رو با یک شمع داغ کنه و علم جدید تخریبش میکنه، آیا به نظر شما، نتونستم فریاد روغن کشی رو هم مثل الان بیاره؟ پس بدلیلی داشته برا کارش که تجربه پشتشه. متاسفانه الان هر چیزی رو میخوان با اسم علمی به مردم بقبولانند که این بده.
  مثلا خوردن زیاد ماهی در اسلام نهی شده. اونم بدلیل مزاج سردش و عوارض. اما علم جدید میگه، زیاد ماهی مصرف کنید.
  در آخر عرض کنم که هر مطلب فرا به اصطلاح علمی رو قبول نکنید. چون پای جونتون در میونه. و اینم بگم که تو این هست سال، ندیدم که روغن ارده، کف کنه.
  یا علی

  1. مرحبا به شما. بعضی ها فکر میکنن چون الان با تکنولوژی گوشی هوشمند و وسایل خونگی هوشمند تولید میشه پس علم طب مدرن هم به حد اعلا قابل اعتماد است درصورتی که بدن ماشین نیست و مکانیزم استخراج علم دانشمندان قدیم ما هم متفاوت بوده

 25. دوستان عزیز اگر روغن کنجد را در جای سرد بگذارید می بینید که کدر می شود این کدری همان موم بستن روغن هست نه آنکه فکر کنین اسید چرب اشباع روغن باشد که منجمد می شود این موم هم عین همام موم موجود در عسل هست مضر نیست در رگ ها هم جمع نمیشود نترسین حال اگر روغن کنجد بکر پرس سردی را هم می خواهید که در جای سرد کدر نشده اصطلاحا موم نبندد روغن کنجد پرس سرد زمستانه سازی شده بگیرید که در حین تصفیه فیزیکی روغن را سرد می کنند تا موم از آن جدا شود

 26. درود به همه عزیزان.
  چقدر خوبه در جایی زندگی میکنیم که حتی نوع روش بدست آوردن روغن مصرفی اینقدر برای مردم مهمه.
  من چند ساله که از روغن ارده کنجد استفاده میکنم اما بیشتر وقت ها با بویی که به غذا میده مشکل دارم.
  واقعا چقدر میتونیم سالم زندگی کنیم؟ چقدر مواد اولیه برای تهیه خوراک ها رو میشناسیم و مطمعن هستیم که سالم هستن.
  چند نفر از این عزیزان از برنج های خارجی واقعا خطر ناک استفاده میکنن. برنج بعد از گذشت ده ماه از تولیدش, حشره میکنه که در گیلان بهش میگن” خرک” و در مازندران میگن” ازی”. ( که البته برنج رو اگه در پلاستیک سر بسته نگه دارن, این مشکل براش پیش نمیاد.)البته اگه خود,پلاستیک مشکل ایجاد نکنه. اما برنج خارجی اگه سه سال هم از تولیدش بگذره مشکلی براش پیش نمیاد.
  پیاز و سیب زمینی های درشت رو میدونید که چقدر خطرناکن؟ میوه های خوش بر و رو که دکتر ها پیشنهاد میدن روزی چند بار میل کنید چی؟ خیار رو کلی بهش سم میزنن چی؟ مرغ چی؟ سبزی که با آب فاضلاب پرورش داده میشه چی؟ شیر رو که خودم از لحظه تحویل دامدار به مراکز جمع آوریش دیدم و ای کاش نمیدیدم چی؟ بعد میگن روزی چند لیوان شیر بخورید. اگه اون دامدار قبل از دوشیدن شیر به دام قرص ضد انگل داده باشه, دیگه تا چند وقت نباید گاوش رو بدوشه. اما همه رعایت میکنن؟ نه. من خودم دیدم که در فصل تابستان که شیر خیلی زود خراب میشه, شیر دلمه شده و خراب رو مستقیم توی تانکر ریختن. توی بابل سبزی فروش های محلی رو میشناسم که روز قبل به سبزی ها کود داده بودن و روز بعد برای فروش چیده بودن و به بازار آوردن.
  چند,نفر رو میشناسین که سرطان گرفتن ؟ چقدر میتونیم جلوی مواد غذایی ناسالم رو بگیریم. جلوی چند نفر سود جو رو میتونیم بگیریم. با انتخاب بهترین روغن سرخ کردنی, کل مشکلات تغذیه ای کشورمون از بین میره؟ اگه امیدوارید, من هم امیدوارم.

 27. من نمیدونم کدوم روغن بهتره, ولی میدونم که هیچ کدوم از دانه ها رو بدون بو دادن نمیخورم. مگه شما آفتابگردان, کنجد,و.. رو بدون بو دادن میخورید؟؟!!!!!

 28. جالب است که با این همه اهمیتی که روغن کنجد می تواند در سلامتی مردم نقش بازی کند و لازم است مردم به مصرف آن و روغن زیتون گرایش پیدا کنند از وزارت بهداشت و سازمان عذا و دارو کسی تا حال در ایم مورد اظهار نظر نکرده است (من چیزی پیدا نکردم) و وفقط به روش استاندارد بودن تجهیزات و فرایند تولید اشاره کرده اند.
  لابد برایشان مهم نیست و نباید خودشان را بزحمت بیاندازند و خود را درگیر کیفیت روغن کنجد و یا روغن ارده بکنند . آنها که آزمایشگاه و متخصص ندارند تا بتوانند اظهار نظر کنند و ما می مانیم و اینهمه اگر و اما.
  مهترین سئوال که این سازمان باید جواب دهد این است که آیا مواد مضری در روغن کنجد وجود دارد که با حرارت دیدن بهتر می شود یا برعکس روغن کنجد بهتر است که برداشت عادی من هم همین است که وقتی دانه کنجد این همه خواص خوب دارد چرا روغن آن نا سالم است و چه اتفاقی در پرس سرد برای آن می افتد.
  آیا لازم است پاستوریزاسیون صورت گیرد تا مثلا خواص آن حفظ شود؟ یا حرارت دادن باعث کاهش اسیدهای چرب اشباع می شود ؟ یا مثلا ” مزه آنرا بهتر می کند؟ که هیچکدام ظاهرا دلیلی برای بهتر بودن روغن ارده نیست
  و مهمتر از همه چرا همان آقای دکتر کار را به آزمایشگاه نسپرده و نظر خود را اثبات ننموده است ؟
  یک مورد دیگر که نظر مرا جلب کرده این است که درقدیم امکان پرس سرد نداشتند و شاید از نطر تکنیکی مجبور بوده اند خیسانده و بعد بوداده و آسیاب نموده و بعد روغن را جداسازی نمایند.
  ما سایت فروش اینترنتی گیاهان دارویی و فراورده ها را داریم و برایمان مهم است که در این مورد خاص بدانیم چی درست است یا غلط

  1. بنده هم همین مطلب را در سایت اقای روازاده نوشتم ولی منتشر نکردند. در ان سایت نوشتم که چون زمان قدیم تکنولوژی لازم وجود نداشت، کنجد را ارده میکردند و بعد روغنش را میگرفتند ولی الان دستگاه های روغن گیری کنجد مرحله ی ارده کردن و روغن گرفتن را در زمانی کوتاه و با سشرعت انجام میدهند. این چه ضرری میتونه داشته باشه؟ عقل من میگه روغنی که مستقیم و بدون واسطه از دانه گرفته میشه سالم تره و نیاز به دلایل دیگه نداره و مثل روز روشنه. متاسفانه بعضی ها از سادگی مردم میخوان سوءاستفاده کنند.

 29. ایا روغن کنجدیاروغن ارده که دبطریهای اکبند فروخته میشود خالص بودنشان مورداطمینان است یاامکان داردباروغنهای دیگرمخلوط باشد

 30. با سلام خدمت مدیر محترم سایت و دوستان عزیزم که نظر دادند
  بنده دیروز جوابی در سایت آقای روازاده نوشتم که تا این لحظه از انتشار آن جلوگیری کرده اند.
  لازم به ذکر است که همان طور که مدیر محترم سایت دوستان نظرات منطقی در مورد نبود مشکل روغن کنجد به صورت مکانیکی مطرح کردند، بنده هم همین مطالب را تذکر دادم اما منتشر نشد. دکتر روازاده زحمت کشیده اند و در طب سنتی حرف برای گفتن دارند. کسی منکر این مطلب نیست اما در بحث اقتصادی و تبلیغ محصولاتی که خودشان میفروشند، فقط محصولات خودشان را سالم معرفی میکنند و بقیه را متعلق به صهیونیزم و امریکا و دشمن میدانند. این یعنی از آب گل آلود ماهی گرفتن. مگر دشمن بود که از کاه آب لیمو به خورد مردم میداد؟ مگر دشمن با زور دارد کالا وارد کشور میکند؟ در خود سایت اقای روازاده از شماره ۹۰۹ برای مشاوره استفاده میشه. خب ایا بهتر نبود یک شماره معمولی برای مشاوره میگذاشتند؟ چون شماره ی ۹۰۹ علاوه بر ایجاد ارتباط، مبلغ ۵ تومان در دقیقه به حساب صاحب شماره، یعنی سایت دکتر روازاده واریز میکنه و میتونید در مورد این شماره ۹۰۹ تحقیق کنید. آیا این امر هم در طب سنتی آمده؟!! چه مطالب خوب و منطقی دیدم که عزیزان نوشته اند کنجد را هم همین طوری نباید خورد چون ضرر داره یا زمان قدیم فن آوری ضعیف بوده و …. خلاصه نباید گول تبلیغات رو خورد چون هر کسی میگه دکان من بهتره.
  نتیجه اینکه روغن کنجد نه تنها ضرری نداره بلکه از روغن ارده کنجد هم بهتره. اگر صحبت های اقای روازاده رو در مورد روغن ارده قبول کنیم، کسی نباید روغن زیتون مصرف کنه یا اینکه اول باید زیتون ارده بشه بعد روغنشو بگیریم.
  ببخشید که طولانی شد.
  یاعلی

 31. امیر جان نظر شما کاملا درسته … سارا خانوم که میگی روغن کنجد شما تو دمای جنوب خودشو بسته ۱۰۰ درصد مطمعنم روغنی که شما خریدین خالص نیست … روغن کنجد بعلت ندیدن دما خاصیت بالایی داره ولی روغن ارده دما دیده و کیفیت پایین تری نصیت به روغن کنجد به ورش کلدپرس داره

 32. سلام
  جالبه بدونید همین حالا اشخاصی با اعتقاد به صاف بودن زمین وجود دارند.
  فکر میکنم قرون وسطاست.ای انسانهای باهوش مگر نه اینکه دانایی از عقل و استنباط میاد؟ این آقا عین یک دشمن داره میدزده و استعمار میکنه؟
  یک دلیل علمی بیار که روغن کنجد با روش مکانیکی بهتر از روغن تقلبی و کشنده ی خودتون نیست

 33. سلام. من طرفدار طب سنتی اسلامی هستم. به نظرم باید نظر اساتید دیگه مثل دکتر خیراندیش و بقیه اساتید طب سنتی رو جویا شد. چون یه نمک دریا به تایید دکتر روازاده در بازار بود که بعدا دکتر اکبری گفتند که چون آب دریاچه ها با فاضلاب قاطی میشه، سنگ نمک بهتر از نمک دریاست و حتی بهترین سنگ نمک سنگ نمک جهرم هست. خوب وقتی یک جمع متخصص نظری رو بدند اطمینان ۱۰۰ درصد حاصل میشه.

  1. سلام به همگی. بالاخره از یه آدم معتبر و مدرس طب اسلامی ایرانی که خودشون طلبه بودند و ۷ سال توی این زمینه کار کردند و پایبند به احادیث ائمه و دین مبین اسلام هستند یعنی در کل کاملا قبولشان دارم پرسیدم گفتند که روغن کنجد رو قبول دارم. خود بنده هم شروع به یادگیری این طب در یک جمع ۲۰۰ نفره کردم. گفتند اون روغن ارده کنجد دو سر سود هست ولی من خودم با علم کامل خود روغن کنجد رو قبول دارم.

 34. کجای روغن ارده بوش بده و اینکه یکم تحقیق کنید بعد اظلاع رسانی کنید . شیوه ی سنتی روغن گیری همان روغن ارده است که تمام خواص کنجد را دارد و بسیار طعم و بوی خوبی دارد

 35. تهیه روفن با پرس سرد طبیعت اش سرد هست و طبیعت سرد مربوط به روغن ها ی صنعتی میباشد و خراکی نست زیرا بدن نمیتواند ان را جذب کند و باعث کبر چرب میباشد و راه فهمیدنش هم این هست که مقداری از ان را در کنار اجاق و شعله گاز بریزید اگر تا حدی اون سفت و چسبنده شد یعنی سرد هست اگر حالت نرم خود رااز دسن نداد یعنی طبیعت اش گرم هست و از این طریق میتوان فهمید که روغن ارده کنجد طبیعت گرم دارد و مناسب مصرف انسان هست و روغن کنجد به صورت مستقیم طبیعت سرد دارد و مناسب خوردن نیست لطفا مطلب موجود در سایت را اصلاح کنید تا کسی اگر دید گمراه نشود و گناهش پای شما نوشته شود
  با تشکر

  1. دوست عزیز شما فکر کنم اصلا مطلب بالا رو مطالعه نکردید. چون کل مطلب بالا جواب شما است. این صحبتهای شما فقط مطالب عوام پسند می باشد و هیچ مبنای علمی ندارد. ضمن اینکه جواب این آزمایش شما هم منفی است.

 36. سلام. من خوامگیاهخوار هستم. مدتی هست . خوامگیاهخوارها معتقد هستند که حرارت دیدن مواد خوراکی باعث از بین رفتن خواص و ویتامین های مواد می شود. با توجه به تعاریفی که از بالا در مورد این دو نوع روغن دیدم ترجیح می دهم که از روغن کنجد استفاده کنم

 37. یعنی هنوزم وجود دارن آدمایی که امثال … بتونن سوارشون بشن!!!! تنها منطقشم دشمن و استکباره اگه راست میگی سند علمی و آزمایشگاهی بیار … …

 38. به نظرم موضوع مهمتر ترک مصرف روغن جامد و مایع موجود در بازاره و مصرف روغن ارده یا روغن کنجد خیلی تفاوتی نداره، چون استدلال طرفداران روغن ارده به واسطه طبیعت روغن ارده هست که طبع اون بهاری تر و گرم و تر میشه چون در حدی رطوبت آن بیشتر و لزجی آن کمتر میشه و استدلال طرفداران روغن پرس سرد عدم حرارت و عدم تغییر در ساختار روغن هست(ضمن اینکه خودم به شخصه بیشتر طرفدار روغن ارده هستم چون بحث مزاج روغن و لطافت اون رو بیشتر قبول دارم و حقیقت اینه که هردو روغن رو میشه حتی چند بار هم باهاش غذا رو سرخ کرد، پس حرارت نمیتونه زیاد آسیبی به بافت کنجد و روغن اون بزنه) به هرحال توصیه می کنم جای این همه بحث بر سر این موضوع کم اهمیت تر، روی قطع مصرف روغن جامد و مایع و جایگزین کردن این روغن های حاصل از کنجد بیشتر تلاش و تامل کنیم.

  1. برخی روغنهات برای بدن ضروری هستند ونمیشه فقط یک نوع روغن مصرف کرد با این وصف بهتر است معمولا از روغن هایی استفاده بشه که در دمای بدن مایع باشن البته اهمیت نوع زندگی وورزش کمتر از نوع روغن مصرفی نیست (LDL-HDL)

 39. fباعرض سلام وواحترام/ آنچه که صاحب نظران در امرغذا مطرح کرده اند ، مشخص است روغن ارده با دلایل علمی مطرح شده (( بخصوص اینکه فرایند فراوری و آماده سازی آن استاندارد و بهداشتی قبل از اینکه وارد دستگاه شود تحت درجه حرات معین تفت داده میشود وار خام بودن خارج میشود)) وسپس توسط دستگاه {به ارده} ودر نهایت با انجام فرایند دیگری بر روری ارده «روغن از ارده جدا شده »که به روغن کنجد معروف ودارای کیفیت مطلوب در مصرف غذایی است / که این زنجیره مورد توفق همه صاحب نظران است . اما خواهش بنده که ازاساتید و کارشناس مواد غذایی این است که راهنمایی فرمایند
  ۱- آیا در دستگاه های روغن کشی مجهز به سیستم پرس گرم ، در زمان انجام عملیات پرس دانه روغنی **حرارت ایجاد شده توسط دستگاه ** میتواند دانه را خام بودن خارج کند ؟ ودرواقع قبول دشته باشیم که حرارت ایجادتوسط سیستم تا حدی عملیات تفت را تامین میکند؟
  ۲-مزیت دستگاه های مجهز به سیستم پرس گرم نسبت به دستگاه با پرس سرد چیست
  ۳- کدامیک از این دستگاها در تولید روغن سالم بر تری دارند ممنون میشم که راهنمایی فرمایید . با تشکر زارع از بوشهر تصمیم دارم که درای صنعت فعالیت کنم بزرگواری فرمایید منتظر ارشادات عایجنابان هستم. ۰۹۱۷…۱۳۸۸
  مورد حرار قابلیت وارزش غذای دارد

 40. خاک بر سر اونایی که واسه پرتر شدن جیباشون حاضرن بغل دستیشونو به مرگ و نیستی نزدیکتر کنن.
  یه عده بمیرن ولی جیباشون سنگینتر بشه
  بازی با جون مردم به چه قیمت
  بقول دوستانی که کامنت گذاشتن اون چیزی که واضحه چه روغن کنجد چه ارده کنجد از روغنای سرخکردنی و پخت و پز موجود در بازار که از دستشون پناه بر خدا،خیلی بهترن
  مدتهاس دارن به خورد مردم اشغال میدن
  پول میدیم بیماری میخریم

 41. سلام خدمت همه دوستان. خیلی خوبه که خودمون به فکر سلامتی باشیم و هر چیزی رو مصرف نکنیم و بدون تحقیق یا منبع معتبر اونو باور نکنیم.
  توی یه برنامه مستند که اخیرا از شبکه های ماهواره پخش می شد (یادم نیست چه برنامه ای و دقیقا کِی) در باره روغنها تحقیقاتی انجام شده بود.
  سه نوع روغن رو آزمایش کرده بودند. روغن های اشباع، ترانس پایین و نوع سوم که یادم نیست چی بود. روغنها هم شامل روغن زیتون و ذرت و کنجد و آفتاب گردان و چند روغن دیگه میشد. فک کنم آزمایشات رو هم بهترین آزمایشگاه های آلمان انجام داده بودند. نتیجه این بود که روغن زیتون برای سرخ کردن، بهترین روغن بود. یعنی کمترین خطر را برای بدن داشت.
  با فرض این که روغنها، همونی باشن که ادعا میشن، اما این تحقیق چندتا نکته داشت. اول اینکه همه روغن ها تا حدی در دمای بالا برای بدن ضرر داشتن و هیچ روغنی بدون ضرر نبود. دوم اینکه توی این روغنها، روغن حیوانی و روغن ارده نبودش تا نتیجه ملموس تر باشه. نکته سوم اینکه روغن ذرت و روغن آفتابگردان برخلاف تصور عامه، در اثر حرارت بالا برای بدن ضررهای زیادی داشتن.
  باید توجه کرد که هیچ روغنی بدون ضرر نبود و نکته در نوع استفاده ست، یعنی روغن برای سرخ کردن. مصرف این روغنها بدون سرخ کردن برای بدن ضرری نداره. پس اگه نگران سلامتی هستیم، به سمت خام خوری و پخته خوری بریم و سرخ کردنی رو هر چه کمتر کنیم. اینجوری از هر روغنی استفاده کنیم، ضرر کمتری می بینیم و سالم تر خواهیم بود.
  سلامت و موفق باشید

 42. من که حسابی گیج شدم ولی به نظرم روغن کنجد وروغن ارده از روغن مایع ونباتی بهتر هست یه بار روغن ارده می خرم یه بار روغن کنجد چه کار کنم؟ نمی تونم برم آزمایشگاه تحقیق کنم

 43. چراکسی نمیاد واضح بگه کدوم روغن بهتره روازاده میگه خوب نیست یکی دیگه میگه خوبه بابای ادم درستی بیاد بگه چی خوبه چی بد والا روانی شدیم هروز ی چیز میگن اه.توی این کشور ب هیچی نمیشه اعتماد کرد

 44. دستگیری دکتر روازاده به جرم کلاه برداری از طب سنتی
  مطبش که ازش کلاه برداری میکرد پلمپ شد
  http://www.aparat.com/v/58x2b/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C_%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1_%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87_%D8%A8%D9%87_%D8%AC%D8%B1%D9%85_%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%87_%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C_%D8%A7%D8%B2_%D8%B7%D8%A8_%D8%B3%D9%86%D8%AA%DB%8C
  اینم لینکش. داشت مادر من رو به کشتن می داد. من خودم شاکی خصوصیش بودم
  خواهش می کنم فریب نخورید.

 45. بسمه تعالی با سلام من به روش که گفتی کنجد در مقابل مشتری داخل دستگاه ریخته و روغن ان را میگیرند مخالف هستم چون که کنجد خریداری شده شسته نمی شود بنابراین روغن خارج شده سیاه می باشد که اولین دلیل غیر بهداشتی می باشد لذا وقتی ان فرایند انجام می شود که اول شسته وبد خشک شده با دستگاه سپس پوسته ان کنده شده و بد در زیر سنگ اسیاب له نه چرخ شده و تبدیل به ارده و سپس از ان روغن بگیری هم در نگهداری و هم شفاف بودن ان بر همه واقف می باشد و اگر هم بخواهید بدانید هیچگونه افزودنی به ان اضافه نمی شود و در ازمایشگاه نیز مورد تایید قرار گرفته و ارزش ریالی روغن کنجد ارده گرانتر از روغن کنجد است و خوردن ان نیز بهتر جهت دلیل در فروشگاه وزارت کشور نیز می توان مشاهده کرد

  1. با تشکر از دوستان آقای شیخ بهایی از علمای بزرگ از روغن کنجد میگوید که خوراکی نمیباشد به خاطر پوست کنجد که لزج میباشد و برای کبد مضر است ولی روغن ارده چون بدون پوست است خوراکی و بسیار مفید است

 46. سلام
  به نظرم باید در خوراکی هایتان تحقیق کنید که اولا حلال باشد و ثانیاً در بین حلال ها نیز سالم باشد و طبق روایت حلال باشد وبعد طیّب باشد و بعد و بهترین مرحله مبارک و با برکت باشد، که خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم فرموده است: «فَلْیَنظُرِ الْإِنسَانُ إِلَىٰ طَعَامِهِ؛ انسان باید به غذای خویش (و آفرینش آن) بنگرد! » ۲۴/عبس و موقع خوردن آن حتماً بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِیمِ بگوید که یکی از فواید آن، رفع مضرات احتمالی آنست. نظر شما درباره این مطلب چیه؟

 47. این همه مطلب خوندم چیزی که متوجه شدم این بود که حرفای طرفدارهای راوازاده (روغن ارده) اصلامنطقی واثبات شده نبود

  1. دکتر روازاده روی لطافت و زود هضم بودن روغن ارده کنجد تاکید دارن که باعث طول عمر میشه در صورتی که روغن کنجد لزج هست و دیر هضم و عمر رو کوتاه میکنه

   1. نمیشه هرکی هرچیزی رو تولید میکنه بیاد در موردش تعریف کنه
    باید برای حرفهایی که میزنن دلیل علمی بیارن

 48. با سلام. من تازه با کنجد و ارده و محصولات جانبی اینها تازه آشنا شده ام.خواستم بگم اشتباه کردم که خواستم کمی تحقیق کنم.اونقدر مطالب در هم و برهم بود که کاملا گیج شدم.آقا بریم همون پالم و روغن صنعتی رو بخوریم بهتره.بلکه زودتر بمیریم و جونمون خلاص شه.

 49. مهدی فتحی استاد ازمشهدمقدس واسه همتون یکجامیرم زیارت بشرط حیات گفت:

  السلام والرحمه
  تشکرفراوان ازمدیرعزیز
  تشکرازهمه مخصوصا دوستان بااستدلال..
  امام علی علیه السلام” نبین که میگوید…ببین چه میگوید..

  هرکسی اینهمه نظرات را فقط همینجانگاه کند وبررسی وباانصاف باشد مشخص است که کدام روغن بهتره

  ..اگرهم کسی واقعانظر درست راکشف نکرد کدام بهتره به کارشناسی رجوع کندکه خداترس باشدوباانصاف ومتعهد…
  چون برخی کارشناسان تخصص دارند ولی تعهد وانصاف ندارند..
  وگرنه مریضهازودترخوب میشدند.
  خداحافظ وناصرهمه ی شما.
  سلامت وسعادتمندباشید.

 50. با سلام
  من همه نظرات خواندم اما هیچ کدام از نظرات از لحاظ علمی و با استدلال محکم هیچ کدام از روغن ها را تایید یا رد نکرده است.
  اینه با پرس سرد خواص کنجد حفظ می شود درست است اما دلیل نیست که روغن کنجد پرس سرد بهتر باشد. حرارت و پوست کندن و افزودن آب و یا هر دغییری در فرآیند روغن گیری دلیلی بر نتیجه منفی روی روغن نیست و حتی ممکنه اثرات مثبتی داشته باشد و یا اثرات منفی روغن گیری از کنجد خام و با پوست را از بین ببرد.
  اما هیچ کدام از این موارد در مطالبی که عزیزان نوشتند تایید یا رد نشده است و همه صحبت ها بدون استدلال محکم است.
  قرار نیست با تعصب از یکی از این دو روغن حمایت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *